Guranteed safe checkout












Elegant UV Cable Duct HDPE Pipe is a highly flexible and UV-resistive pipe used for ducting electrical, USB, OFC, and other types of cables, especially for solar power plants. These pipes are manufactured using superior quality PE compound to achieve high flexibility, allowing them to be maneuvered around corners and curves without the need for fittings, thereby reducing installation costs and time. The smooth inner surface minimizes the Internal Co-efficient of Friction (ICF), facilitating easy cable insertion. With a lifespan exceeding 20 years, these pipes provide robust protection against harsh environmental conditions.
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | VARUN |
| Country of Origin | India |
| Material | PE, HDPE |
| Sizes Available | 12mm to 450mm |
| Pressure Rating | 2.5kg/cm2 to 20kg/cm2 |
| Standards | IS 4984:2016, IS 14333:1996 |
| Length / Coil Size | 3m, 6m, 18m, 36m, 25/50/100/250/500 Mtrs (Coils) |
| Life Span | 50 years |
| Packing Details | Coils and standard pipe lengths |
| Shape | Round |
| Warranty | 5 yrs |
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Price | ₹25.00/Meter (Negotiable) |
| Production Capacity | 800000 Meter Per Year |
| Delivery Time | 1 Week |
| Port of Dispatch | India |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Advance (CA) |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Export Markets | Middle East, Africa, Asia |