











Elegant PLB Duct Pipe is extruded from selected high quality virgin HDPE material and co-extruded with solid Silicon permanent lubricant that is distributed uniformly along the entire inner surface of the duct providing a low friction smooth surface for easy cable drawing or blowing and reducing Internal Co-efficient of Friction (ICF) between Fiber Optic cable & pipe. The outer HDPE shell of HDPE PLB Duct Pipe makes the pipe more tough and durable and enables the duct to withstand the pressure during HSAB of cable as well as retains the roundness under soil pressure and traffic load.
Elegant PLB Duct Pipe conform to BSNL specification. Pipes also contain co-extruded 4 eqvi-spaced continuous longitudinal strip of minimum 3mm width. With installed production capacity of 6000MTPA for HDPE PLB Pipes from 20mm to 630mm in 2.5kg/cm2 to 16kg/cm2 we are committed to just in time supplying high quality products to our customers.
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Elegant Polymers |
| Country of Origin | India |
| Material | HDPE (High-Density Polyethylene) |
| Sizes Available | 16mm to 630mm |
| Pressure Rating | 2 kg/cm2 to 20 kg/cm2 |
| Standards | IS 4984:2016, IS 14333:1996, IS 14151(Pt-2):2008, DIN 8074, DIN 8075, ISO 4427 |
| Jointing Method | Butt Fusion |
| Length / Coil Size | 6m/12m or Coils |
| Life Span | 25 years |
| Packing Details | As per client requirements |
| Shape | Round |
| Warranty | 5 years |
| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Price | ₹50.00/Meter (Negotiable) |
| Production Capacity | 800000 Meter Per Year |
| Delivery Time | 1 Week |
| Port of Dispatch | Mundra Port |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Export Markets | All India |